17 thoughts on “Practice Hearing God’s Voice, pt.2

 1. Lisa Gibson says:

  Hello Terri,

  What a beautiful person you are-inside and out! I can see that God has done a deep work in you and you speak from a place of healing. I appreciate you, and your testimony makes me want to go on and see what God will do in and through me.

  This is my first time visiting your site, but I hear about it through the adventure in faith magazine. I have read with keen interest all of the articles that you have written, and truly anticipate the next issue of the magazine so I can hear what you have to say. I have been through every kind of abuse imaginable, but our faithful God is transforming my life from the inside out, and He’s using your articles on self-esteem/image to bring healing.

  Please continue to do what you’re doing because I truly appreciate you and your ministry. I don’t know the plans that God has for you, but I do hope that He has placed the desire in your hear to expand your ministry to as BIG as it can get, both here and abroad because hurting people need healing and the love of Christ through you can do that!!!

  Please stand in agreement with me concerning the full manifestation of my emotional healing and especially freedom from fear, guilt, condemnation and confusion regarding my identity. Also rejoice with me because my healing is truly taking place and it is a beautiful thing! I would be doomed right now if I didn’t know that God would never give up on me, and my clinging to His love, even though I don’t fully understand it as yet.

  Thanks again! You are a GEM!!!

  Your friend in Christ,
  Lisa

 2. sağlıklı yaşam says:

  Sağlık her bünyenin ihtiyaç duyduğu temel bir gereksinim olmaktadır. Bakıldığı zaman genelde yapılan bir çok şey daha sağlıklı olmak ya da daha sağlıklı görünmek üzerine yapılmaktadır. Sağlığa bu kadar önem veriyorken sağlıklı yaşam da son derece revaçta olan konulardan biridir. Bu konularda dikkat edilmesi gereken çok fazla durum olmaktadır. Sağlıklı yaşam için öncelikle bedenimize giren her şeyin sağlıklı olması ve bunların bedenini besliyor olması gerekmektedir. Öncelikle bir denizin ihtiyaç olduğu ve hedefimize yönelik kalori hedefleri belirlendikten sonra bu kalori hesabını uyarak sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Sağlıklı beslenmekten kasıt ise organik içerik, ihtiyacınız yönelik vitamin ve mineralleri bulunduran, sizin yemek zevkinize uyan ya da besleyici kaynaklardan oluşmuş yemekler olmaktadır. Bu şekilde sağlıklı beslenmenin yanı sıra bu besinleri vücudumuzun besliyor olması gerekmektedir. Bunun için de bedenen egzersiz ve hareketli kaliteli bir yaşam sürdürülmesi gerekmektedir. Sağlıklı yaşam aslına bakıldığında sağlıklı bir düşünce ve zihin anlamına da gelmektedir. her şey birbirini destekleyen yapı taşlarından oluşmaktadır. Sağlık tek bir konu ya hapse dilemez. Bedensel ve ruhsallığı ile bütün bir konu olarak ele alınmalıdır. Sağlıklı yaşama genel açıdan bakıldığında birbirini destekleyen bütün bu niteliklere sahip olunduğu zaman oluşabileceği anlaşılmıştır. sağlıklı yaşam beraberinde kaliteli geçirilen vakitler, kişisel gelişim, nitelikli karakter ve bu gibi bir çok özelliği de getirmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.